PROGRAM

IV Mazowiecki Konwent Animatorów Kultury połączony jest z konferencją podsumowującą i zamykającą program Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 – Mazowieckie.

23-25.09.2021
MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W SIEDLCACH

DZIEŃ 1. 23.09.2021, czwartek

09:30_10:30Rejestracja
10:30_11:00Uroczyste otwarcie
11:00_12:30  
Debata: Jutro już było. Animacja kultury w kontekście wyzwań przyszłości
Prowadzenie: Arkadiusz Gruszczyński, Paneliści: Alicja Brudło, Maciej Frąckowiak, Bogna Świątkowska   
12:30_13:00
Prezentacja: Strategia rozwoju kultury woj. mazowieckiego – ewaluacja i plany na przyszłość
13:00_14:30LUNCH
14:30_17:00Stoliki tematyczne:

Stolik 1. EKO – w stronę zielonej instytucji
Prowadzenie:Kamila Musiatowicz, Dominika Dzieniszewska

Podczas spotkania skupimy się na sile i potencjale synergii płynącej ze współpracy instytucji kultury z innymi organizacjami na polu ekologii. Wspólnie zastanowimy się, jakie wyzwania stoją przed animacją kultury, jak możemy łączyć ekologię z partycypacją i rozwijać współpracę na poziomie lokalnym, miejskim czy samorządowym. Następnie porozmawiamy o formach edukacji ekologicznej oraz komunikacji z nią związanej, a także sposobach i korzyściach płynących z działań skupionych wokół lokalnego ekosystemu. Stolik ten będzie przestrzenią do wymiany inspiracji i dobrych praktyk, ponieważ ekologia zawitała do instytucji kultury już dawno temu.

Stolik 2. Kultura on/off. W sieci nowych wyzwań. Dostępność
Prowadzenie: Anna Żórawska

Tematem spotkania będzie dostępność kultury dla osób ze szczególnymi potrzebami w kontekście pandemii oraz ustaw dotyczących dostępności. Spróbujemy wspólnie odpowiedzieć na pytania o to, czy aby na pewno kultura w sieci oraz tak liczne w dobie pandemii wydarzenia plenerowe są dostępne dla wszystkich? Wspólnie wypracujemy odpowiedzieć na pytanie, czy kultura jest off czy on.

Stolik 3. Edukacja dla przyszłości
Prowadzenie: Jacek Gralczyk

Edukacja dla przyszłości w obecnych czasach to kulturowa „rosyjska ruletka”. Przy błyskawicznie postępującej technologii, dynamicznych zmianach społecznych i demograficznych, istotnej roli natury wpływającej na kulturę… określenie pożądanych kompetencji pozwalających nam funkcjonować w przyszłości (nawet nieodległej) staje się niezmiernie trudne. Z drugiej strony nieustanne nawiązywanie do tradycji, utartych schematów edukacyjnych czy przywiązanie do wartości, które nowym pokoleniom są coraz bardziej obce –  to ślepa uliczka.
Nasze spotkanie to próba refleksji nad tymi dwoma kluczowymi pytaniami stojącymi przed edukacją kulturową: „Czego uczyć?” i „Jak uczyć?”. Czy i jak uwzględniać rosnącą rolę kultury wirtualnej? Jak wyważyć proporcje pomiędzy poznawaniem kultury wirtualnej i sensualnej? Czy nowe trendy edukacyjne, takie jak np. marketing treści, samodzielne publikowanie, uczenie społeczne itd. mogą mieć zastosowanie w edukacji kulturowej? Mamy nadzieję na wspólne wytworzenie wiedzy, która choć trochę pozwoli oswoić wyzwania stawiane przed nami przez przyszłość.

Stolik 4. Kondycja kultury. Jakie są możliwe działania
Prowadzenie: Magdalena Różycka, Karol Wittels

Jaka jest kondycja kultury po pandemii? Jakie są możliwości działania w stale zmieniających się warunkach? Jak w takim czasie tworzyć pomocne dokumenty strategiczne? Wyjdziemy od prezentacji najważniejszych raportów i podsumowań dotyczących sytuacji podmiotów kultury, aby we wspólnej dyskusji zastanowić się, jakie są możliwości dalszego działania. Praca przy stoliku będzie także próbą wypracowania pierwszych wytycznych dla nowej strategii kultury województwa mazowieckiego. Podczas drugiej części spotkania poruszymy temat programów edukacji kulturalnej, sposobów ich tworzenia i działania oraz rekomendacji na kolejne lata.

Stolik 5. Kultura i biznes
Prowadzenie: Beata Dubiel-Stawska

Zapraszamy do rozmowy o związkach biznesu z kulturą i sztuką – niebezpiecznych, z rozsądku i partnerskich. Będziemy rozmawiać z perspektywy ludzi kultury i zastanawiać się, jak budować relacje i zdobywać środki. Zaproszone do udziału w dyskusji osoby podzielą się swoją wiedzą, doświadczeniami i obserwacjami. Będziemy chcieli uzgodnić, czego potrzebujemy, aby znaleźć wspólne „pole wartości” kultury i biznesu –  od korporacji, po małe i średnie przedsiębiorstwa. Czy mamy wspólny język, czy tak samo rozumiemy pojęcia, którymi się posługujemy? Zwrócimy uwagę na znaczenie języka korzyści, bo on jest kluczem do myślenia o ludziach – nie o widzach czy uczestnikach, nie o klientach czy konsumentach tylko o CZŁOWIEKU. Budowanie relacji z ludźmi może być kluczem do sukcesu.
19:00KONWENTOWY WIECZÓR: Impreza integracyjna w Dworku Panderosa w Siedlcach

DZIEŃ 2. 24.09.2021, piątek

09:00_09:30Rejestracja
09:30_10:30Podsumowanie programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 – Mazowieckie
10:30_11:00PRZERWA KAWOWA
11:00_13:15Prezentacja projektów zrealizowanych w ramach programu Bardzo Młoda Kultura w województwie mazowieckim
13:15_14:00LUNCH
14:00_18:30Ścieżki tematyczne:

Ścieżka 1. Koło możliwości
Wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich ze Strzały i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Siedlcach poznasz tutejszych wyrobników i rękodzielników, weźmiesz także udział w proponowanych warsztatach. Przy okazji poznasz historię oraz tradycje lokalnej kuchni i spróbujesz specjalnie dla Ciebie przygotowanych smaków…

Ścieżka 2. Czy EKO jest SPOKO?
O tym dowiesz się dzięki mieszkańcom Woli Suchożebrskiej, którzy codziennie z przerażeniem patrzą na rosnącą ponad lasem górę… śmieci. Przejdziesz specjalnie przygotowanym planem gry terenowej od domu do domu, by na koniec wrócić z ekologicznym spojrzeniem i ciekawymi alternatywami na plastik, stare rupiecie czy niepotrzebne gumiaki. Na pomoc przybędą także Indianie, strażacy i starożytni Słowianie.

Ścieżka 3. Na styku mazowieckiej tradycji
W Łosicach poznasz słowiański relikt – korowaj, który był nieodłącznym symbolicznym elementem każdej uczty weselnej. Weźmiesz udział w procesie wypiekania korowaja, dawniej wypiekanego przez mężatki, oraz ozdób z ciasta, zwanych korowajczykami, wypiekanych przez panny – druhny weselne dla swoich drużbantów. Ale to nie wszystko! Przy wspólnym śpiewie poznasz sekret sękacza i wcielisz się w serowarskiego archeologa – poszukiwacza sera ziemnego.

Ścieżka 4. Z wizytą u Reymonta
Aleją lipową dojedziesz do Domu Pracy Twórczej Reymontówka w Chlewiskach. Mimo że sam Reymont nigdy tu nie zawitał, to miejsce emanuje wyjątkowo twórczą energią. Tu tworzą poeci, malarze, rzeźbiarze z Polski i zagranicy. Tu dzieją się artystyczne cuda świata! Tym razem Ty będziesz mógł czerpać twórczą energię i przelać ją na kawałek drewna, by przypominał Ci o naszym spotkaniu. Zanim odwiedzisz zagrodę Rzeźbiarza, powędrujesz ciemnymi korytarzami przez historię dworu i bogatą wystawę malarstwa międzynarodowych malarzy, która od lat tworzy piękne archiwum tego miejsca.  

Ścieżka 5. W Przytulisku
Podróż do sąsiedzkiej gminy Skórzec, w której wspólnie z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej weźmiesz udział w specjalnie na tę okoliczność przygotowanych warsztatach. Poznasz najstarsze w powiecie Koło Gospodyń Wiejskich oraz historię parafii i tamtejszego Sanktuarium, o której opowie przewodnik kościelny. Na koniec spotkasz się w artystycznym klimacie z Super Sześćdziesiątkami, które także pracują nad czymś specjalnym dla Ciebie!

Ścieżka 6. Śladami Czartoryskich
Zostań w Siedlcach, a przeżyjesz prawdziwie historyczną wyprawę śladami wielkich, którzy bywali tu przed kilkoma wiekami. Poznasz ducha starego miasta, dowiesz się, gdzie odbywały się największe bale, z kim przesiadywał Stefan Żeromski, komu księżna Ogińska z Czartoryskich sprawiała podarki i jakie znamienite rody bywały na salonach. Podróż w czasie pokaże Ci także historię społeczności żydowskiej, która stanowiła niegdyś niemal połowę mieszkańców Siedlec, a na koniec doświadczysz „Ekstazy św. Franciszka”.

Ścieżka 7. W krainie „Nocy i dni”
Ostrymi zakrętami pojedziesz na plan filmowy, by na chwilę stanąć na ziemiach znanego Serbinowa. Dowiesz się, gdzie Józef Toliboski zanurzał się po nenufary, odwiedzisz także kościół, w którym Bogumił ślubował Barbarze swą miłość i wierność. Dopełnieniem filmowego klimatu będzie prelekcja „Scenariusz życia” i warsztaty filmowe, podczas których powstanie pamiątkowy film. Na koniec ostudzisz ciało i ducha w zabytkowej gorzelni, by na długo zapamiętać ten dzień.

18:30KONWENTOWY WIECZÓR: Grill i impreza integracyjna w Domu Pracy Twórczej Reymontówka w Chlewiskach

DZIEŃ 3. 25.09.2021, sobota

09:30_10:00Rejestracja
10:00_13:00Warsztaty:

Warsztat 1. Dlaczego planowanie jest ważniejsze od planu? O zwinnym zarządzaniu w kulturze.
Prowadzenie: Aleksandra Stańczuk

Warsztat 2. Zielone wydarzenia, czyli na co zwrócić uwagę przygotowując działania, aby ich koszt środowiskowy został zminimalizowany.
Prowadzenie: Joanna Tabaka

Warsztat 3. Powiększenie – projektowanie przestrzeni wokół instytucji kultury.
Prowadzenie: Bogna Świątkowska i Aleksandra Litorowicz

Warsztat 4. Instytucja kultury jako pracodawca – jak tworzyć środowisko pracy, w którym ludziom chce się angażować i pracować.
Prowadzenie: Anna Długołęcka

Warsztat 5. Pojemność sztuki. Jak używać kultury wizualnej w edukacji? Jak pracować z obrazem online/offline?
Prowadzenie: Katarzyna Witt

13:00LUNCH
Zakończenie Konwentu

ORGANIZATORZY:

Forum Kultury Mazowsze, Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, Mazowiecki Instytut Kultury, Miejski Ośrodek Kultury „Amfiteatr” w Radomiu, Gminny Ośrodek Kultury Suchożebry, Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu

FINANSOWANIE:

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków: Samorządu Województwa Mazowieckiego, Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021, Urzędu Miasta Siedlce, Starostwa Powiatowego w Siedlcach, Miasta Stołecznego Warszawy

PARTNERZY:

Fundacja Obserwatorium, Gminny Ośrodek Kultury w Siedlcach z/s w Chodowie, Łosicki Dom Kultury, Gminny Ośrodek Kultury w Skórcu, Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie, Dom Pracy Twórczej Reymontówka w Chlewiskach, Dwór Mościbrody, Stowarzyszenie SOKiAL, Służewski Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach, Komar Group

PATRONAT:

Wydarzenie pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego, Prezydenta Miasta Siedlce i Starosty Siedleckiego

PATRONI MEDIALNI:

Radio dla Ciebie, Tygodnik Siedlecki, Siedlecki Portal Informacyjnie Najlepszy SPIN, TUBA SIEDLEC, Katolickie Radio Podlasie, Regionalny Portal Informacyjny Podlasie24, Radio ESKA Siedlce, TV Wschód

RADA PROGRAMOWA KONWENTU:

Zbigniew Darda, Waldemar Dolecki, Marcin Jasiński, Agnieszka Kołodyńska, Magdalena Różycka, Anna Sobczak, Magdalena Ulejczyk, Karol Wittels

Reklama